Ogrzewanie do łazienki- najlepsze rozwiązania

Ogrzewanie do łazienki- najlepsze rozwiązania

21 czerwca 2018 0 Autorstwa Armatura 365

Łazienka to miejsce, w którym dostęp do ogrzewania i ciepłej wody jest konieczny praktycznie przez cały rok. Aby korzystanie z prysznica czy wanny odbywało się w komfortowych warunkach, należy pomyśleć o wyborze odpowiedniego systemu grzewczego, który zapewni ciepło w dowolnie wybranym momencie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej i sprawdzić, które z nich są najlepsze.

Jeszcze do niedawna w łazienkach zazwyczaj montowano tradycyjne kaloryfery konwekcyjne, takie same jak w pozostałych pomieszczeniach domu. Jedyna różnica polegała na tym, że wyposażano je w mniejszą ilość żeber. Zaletą zastosowania takich grzejników jest z pewnością ich duża wydajność cieplna, wadą, konieczność znalezienia wolnego miejsca na ich montaż, co przy małych i ciasnych łazienkach często jest nie lada wyzwaniem. Problem z grzejnikami podłączonymi do systemu centralnego ogrzewania polega również na tym, że w sezonie letnim, gdy ogrzewanie nie jest włączone, w łazience panuje temperatura pokojowa, co dla osób lubiących ciepło może być mało komfortowe.

Bardziej praktycznym rozwiązaniem, które w ostatnich latach cieszy się sporą popularnością jest montaż grzejników drabinkowych. Ich nazwa związana jest z wyglądem. Dzięki drabinkowej budowie grzejniki nie tylko zapewniają ciepło w łazience, ale dodatkowo również można na nich rozwieszać i suszyć ręczniki. Urządzenia te montowane są na ścianach, dlatego zajmują mniej miejsca od tradycyjnych grzejników żebrowych. Obecnie w sprzedaży znaleźć można kilka rodzajów grzejników drabinkowych, różniących się między sobą wyglądem, mocą oraz sposobem działania. Największą popularnością nadal cieszą się grzejniki emaliowane podłączane do wodnej instalacji centralnego ogrzewania. Alternatywą dla nich są urządzenia elektryczne. Chociaż są droższe w użytkowaniu, można z nich korzystać w dowolnym momencie. Oznacza to, że zapewniają one ciepło także w sezonie letnim. Trzecią grupą są grzejniki mieszane. Chociaż podłączane są do instalacji centralnego ogrzewania, dodatkowo wyposażone są w grzałkę elektryczną. Takie rozwiązanie jest najbardziej praktyczne i wydajne. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to coraz więcej grzejników elektrycznych poza dogrzewaniem łazienki, pełni także funkcję dekoracyjną. Efektowne kształty i kolory nowoczesnych grzejników cieszą się coraz większą popularnością klientów. Decydując się na montaż grzejników drabinkowych, należy zwrócić uwagę na ich moc. Wybór urządzenia o niewielkiej mocy może skutkować niedostatecznym dogrzewaniem łazienki.

Szukając najlepszych sposobów ogrzewania łazienki, warto postawić na system ogrzewania podłogowego. Jest on wydajny, niewidoczny i zapewniający ogromny komfort użytkowania. Na rynku dostępne są dwa rodzaje ogrzewania podłogowego. Pierwszy to system wodny, podłączany do centralnego ogrzewania, drugi to niezależny system podłączany do sieci elektrycznej. Montaż wodnego ogrzewania podłogowego polega na rozłożeniu na przygotowanej powierzchni cienkich rurek, przez które będzie przepływać gorąca woda. W ogrzewaniu elektrycznym na podłodze rozwija się specjalnie przygotowane maty grzewcze. Przepływający przez nie prąd powoduje powstawanie ciepła. Jeśli chodzi o koszty, to zdecydowanie tańszy w zakupie i użytkowaniu jest system wodny. Zaletą mat elektrycznych jest indywidualne sterowanie, które umożliwia włączanie i wyłączanie ogrzewania w dowolnie wybranym momencie. Bez względu na wybór czynnika grzewczego ogrzewanie podłogowe jest najbardziej wydajnym i komfortowym sposobem ogrzewania łazienki. Ciepło unoszące się od podłogi równomiernie się rozchodzi po pomieszczeniu, przez co nie występuje efekt zimnych stóp i gorącej głowy jak przy tradycyjnych grzejnikach konwekcyjnych.

Udostępnij w Social Media!