Jak zadbać o prawidłową wentylacją w łazience?
Urządzając lub remontując łazienkę, warto zwrócić szczególną uwagę na wentylację. Sprawnie działająca wentylacja pozwala na usuwanie nadmiaru wilgoci powstającego podczas kąpieli lub prania. Jest to szczególnie ważne w sezonie zimowym, a także wtedy, gdy łazienka pełni dodatkowo rolę suszarni. Zbyt duże nagromadzenie wilgoci w łazience może skutkować szybszym parowaniem szyb i luster, a także osadzaniem się pary na ścianach i sufitach. Efektem może być rozwój pleśni i grzybów, które nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale dodatkowo mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.
Najprostszym sposobem na odprowadzenie nadmiaru wilgoci z łazienki jest montaż kratki wentylacyjnej. Powinna ona być umiejscowiona jak najdalej od drzwi wejściowych do łazienki i tuż przy suficie. Takie ulokowanie kratki pozwala na łatwe usuwanie pary wodnej z całej łazienki i zastępowanie jej świeżym powietrzem. Tego rodzaju wentylacja nosi nazwę wentylacji grawitacyjnej. W tym przypadku ruch powietrza następuje samoistnie i jest efektem różnicy gęstości zimnego powietrza znajdującego się na zewnątrz domu i ciepłego pochodzącego z jego wnętrza. Aby jednak wentylacja grawitacyjna działała skutecznie, musi istnieć dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Żeby go zapewnić, trzeba zamontować odpowiednie drzwi do łazienki, które będą posiadały specjalne podcięcie lub otwory wentylacyjne.
Wentylacja grawitacyjna najlepiej sprawdza się w małych łazienkach i w okresie jesienno-zimowym, gdy różnice temperatur na zewnątrz i wewnątrz są duże. W pomieszczeniach o większej kubaturze konieczne może być zastosowanie wentylacji mechanicznej. Należy jednak pamiętać, że dodatkowy wentylator działa skutecznie zazwyczaj tylko wtedy, gdy jest włączony. Kiedy nie chodzi, jego łopatki mogą znacząco utrudniać naturalną wentylację. Z tego powodu montaż takich urządzeń jest wskazany tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, gdy wentylacja grawitacyjna okazuje się niewystarczająca.
O prawidłową wentylację łazienki należy zadbać przede wszystkim wtedy, gdy w pomieszczeniu tym znajdują się urządzenia podgrzewające wodę na gaz. Aby proces spalania mógł się odbywać w sposób całkowicie bezpieczny, konieczny jest stały dostęp do świeżego powietrza. W przypadku, gdy drzwi do łazienki są szczelnie zamknięte lub otwory wentylacyjne zatkane, może dojść do wydzielania się śmiertelnie niebezpiecznego i trującego tlenku węgla, nazywanego potocznie czadem. Zaleca się, aby urządzenia gazowe montowane były wyłącznie w łazienkach wentylowany naturalnie, których kubatura przekracza 8 m3. Montaż piecyków gazowych w mniejszych łazienkach grozi zaczadzeniem. Żeby mieć pewność, że kanały wentylacyjne w łazience są drożne, zaleca się ich czyszczenie przynajmniej raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Wykonanie takiej czynności pozwala na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla.
Warto pamiętać, że stosowanie wentylacji łazienkowej jest konieczne nawet wtedy, gdy w pomieszczeniu znajduje się okno. Współczesne okna charakteryzują się znakomitą szczelnością, dlatego rezygnacja z wentylacji może przyczynić się do powstawiania nadmiaru wilgoci. Niektóre osoby w celu zapewnienia dopływu świeżego powietrza decydują się na montaż nawiewników okiennych. Takie rozwiązanie w łazience nie jest wskazane, ponieważ znacznie zmniejsza komfort użytkowania pomieszczenia zwłaszcza w sezonie zimowym.